Portfolio/Teka Portretowa i wystawa promocyjna « Indywidualności polskie »

Indywidualności Polskie

W roku 2009 z inicjatywy Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, powstało pod patronatem Biblioteki Narodowej w Warszawie portfolio, składające się z 44 czarno-białych sygnowanych i numerowanych portretów z okresu 1972-1995, opatrzonych moimi komentarzami w języku polskim, angielskim, niemieckim i francuskim.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, który obdarzony został Portfolio przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Profesor Andrzej Rottermund, opatrzył je słowem wstępnym.

Portfolio jest kartonowym pudełkiem formatu A3+, wraz ze zdjęciami w obwolutach, informacjami wstępnymi i komentarzami spełnia wszelkie kryteria archiwalnego obiektu muzealnego i jako książka artystyczna opatrzona jest ISBN.

Portfolio może stanowić prestiżowy podarunek dla gościa nabywcy Teki.
Jeżeli ta Teka miałaby zostać przekazana instytucji kultury bądź gościowi nabywcy, to istnieje możliwość do drukowania do Teki karty Donatora w formacie A3+,
zawierającej uzgodniony tekst.
Osobom zainteresowanym zakupem Teki jestem gotów zademonstrować jej oryginalny numerowany egzemplarz w uzgodnionym na tę okoliczność terminie.

Indywidualności Polskie

Prezydent Bronisław Komorowski obdarzył Portfolio Muzeum Europy w Brukseli, Orange Polska S.A., przekazała do Biblioteki Polskiej w Paryżu i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. PKO Bank Polski kupił Bibliotece Narodowej, Międzynarodowe Targi Poznańskie Muzeum Narodowemu w Poznaniu, Kulczyk Investments Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego i Prezydentowi Republiki Federalnej Niemiec, a Stowarzyszenie Autorów ZAiKS Zamkowi Królewskiemu i Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Marszałek Województwa Mazowieckiego Muzeum Moritzburg w Halle, a Marszałek Województwa Dolnośląskiego Muzeum Narodowemu we Lwowie, kupując ją za sumę 30 tysięcy złotych.

 • Istnieją 2 formaty, 14 poziomych i 30 pionowych, zdjęć wystawy promocyjnej Portfolio dostosowane do możliwości sal ekspozycyjnych.

 • Wystawa mała składająca się z 44 zdjęć 23x36cm i 6 plansz informacyjnych, w aluminiowych chronionych pleksi ramach formatu 33,5x46cm w skrzyni transportowej 77x120xh68cm.

 • Wystawa większa to 44 zdjęcia 40x60cm i 6 plansz informacyjnych, w aluminiowych oszklonych ramach 50x70cm, transportowanych w 4 profesjonalnych skrzyniach 70x80xh70cm.

Wystawy promocyjne Portfolio odbyły się m.in. w Muzeum Prasy Międzynarodowej w Aachen, Bibliotece Polskiej w Paryżu, Instytucie Polskim w Pradze, Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk im. Wróblewskich w Wilnie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Bibliotekach Narodowej, Jagiellońskiej i Uniwersytetu Warszawskiego.
Wystawę « Indywidualności Polskie&nbps;» małego formatu prezentowała Galeria im. Ślędzińskich w Białymstoku, a mega plenerową wystawę Teki pokazała « Galeria na Płocie » Ogrodu Saskiego w Lublinie, gdzie zdjęcia zostały zniszczone przez niedbalstwo organizatorów. Jesienią 2015, wystawę Teki pokazało Museum Moritzburg w Halle. W 2016 Portfolio pokazano w arteko gallery w San Sebastian i Sala de Exposiciones Auditorio y Centro de Congresos « Victor Villegas » w Murcji.


Muzeum Narodowe w Gdańsku wydało do swojej wystawy « Indywidualności Polskie » 52 stronicowy katalog formatu 23,5x33cm prezentujący całość projektu, który można nabyć za 100 zł plus 13 zł kosztów przesyłki, według danych na końcu zestawienia.


Wystawa i album « Portret bez twarzy »

Portret bez twarzy

We wrześniu i listopadzie 2013 na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się premiera 150 zdjęciowej czarno-białej i barwnej retrospektywnej wystawy «Portret bez twarzy». Sumuje ona moje 40-letnie próby tworzenia subiektywnego portretu polskiej inteligencji.

Z Zamku Królewskiego wystawa pojechała do Muzeum Narodowego we Wrocławiu,
później do Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Muzeum Narodowego we Lwowie i Nacionalinis M.K. Čiurlionio dailės muziejus w Kaunas.

Portrety wystawy są przeciwstawne wymaganemu powszechnie w zglobalizowanym świecie identyfikującemu zdjęciu antropometrycznemu.
Twarze formowane obiektywami, zanurzone w ciemności, krańcowo rozświetlone,
portrety powstałe z nałożenia negatywów i pokazania tylko sylwetek, dają współczesny obraz człowieka, mimo, że twarze bywają nieostre, zakryte albo zastąpione rękami.
Portretem może też być przecież zapisany na zasadzie « Pars pro toto » kawałek twarzy.
Bywają portrety uzupełniane wieloznacznymi rekwizytami, które pozwalają widzowi dopełnić obraz swoimi wyobrażeniami.

Za koncepcję i przygotowanie wystawy oraz jej polsko/angielskojęzycznego katalogu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował mnie swoją Doroczną Nagrodą w Dziedzinie Sztuk Wizualnych.

 • Na wystawę składa się 25 poziomych i 42 pionowych, razem 67 zdjęć czarno-białych formatu 40x60cm, w aluminiowych oszklonych ramach 50x70cm, przewożonych w 5 skrzyniach transportowych 70x80xh70cm;

 • 49 pionowych zdjęć barwnych 50x60cm w aluminiowych chronionych pleksi ramach 80x90cm, przewożonych w 3 skrzyniach transportowych 60x85xh110cm; 11 poziomych i 23 pionowe, razem 34 zdjęć czarno-białych i barwnych, 25,5x37,5cm w aluminiowych chronionych pleksi ramach formatu 33,5x46cm oraz 14 plansz tytułowych i informacyjnych formatu jak poprzednio, przewożonych razem w skrzyni transportowej 77x115xh68cm;

 • 5 pionowych plakatów 70x100cm w aluminiowych chronionych pleksi ramach 72x105cm w kartonowym pudle transportowym.

Organizatorem wystawy i wydawcą katalogu jest Fundacja Rozwoju Fotografii,
której Prezesem jest Mariusz Klonowski. Wystawa i jej katalog powstały przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury i stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Orange Polska S.A.

160 stronicowy polsko/angielskojęzyczny album/katalog w formacie 23x31,5cm, zawiera wszystkie 150 zdjęć wystawy z moimi komentarzami i problemowymi tekstami na temat fotografii portretowej, jak też sytuacji fotografa.
Publikację można kupić za 140 zł plus 16,60 zł kosztów przesyłki, według danych na końcu zestawienia.


Wystawa  « Twarzą w twarz »

Twarzą w twarz

Społeczną powinnością portrecisty od której dystansuje się moimi portretami subiektywnymi jest czytelne i oczywiste pokazywanie twarzy.
Ludzie kochają rozpoznawać i utożsamiać się z ważnymi i wybitnymi, dlatego zdjęcia na których widać bohaterów dokładnie uchodzą w powszechnym odbiorze społecznym za dobre. Idealizowana tradycja pałacowych galerii przodków ukształtowała potrzeby i gusty ogółu narzucając tradycyjne sposoby postrzegania.

W moim warsztacie powstało sporo portretów uwodzących swoją powierzchownością, które uchodzą dlatego za dobre.
Z braku pomysłu budowałem prostackie sytuacje, mając nadzieję że fizis fotografowanego zauroczy widza.
Z takich zdjęć powstała komplementarna do « Portretu bez twarzy » wystawa « Twarzą w twarz ».

 • Wystawa składa sie z 38 pionowych zdjęć barwnych formatu 50x60cm w aluminiowych chronionych pleksi ramach 80x90cm, które podróżują w 2 skrzyniach transportowych 60x85xh110cm.

Wystawa ta po prezentacji w Galerii Ratusza w Rzeszowie pokazywana była w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, wiosną 2015.
Wystawie nie towarzyszy na razie katalog, dlatego można ją obejrzeć tylko na mojej stronie www.gieraltowski.pl


Wystawa  « Ring »

Ring - plakat wystawy

Powstała we współpracy z komisarzem Adamem Mazurem na zamówienia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu i była tam prezentowana wiosną 2015, a potem w Galerii PAcamera w Suwałkach. W 2017 prezentował ją Polsky Inštitút w Bratysławie.

Przejrzałem ok. 100 tysięcy czarno-białych negatywów mojego archiwum z lat 1975-1985 i wybraliśmy 110 portretów, wykonanych przeważnie do wywiadów prasowych.
Jak w bokserskim Ringu bo tak nazywała się rubryka w ilustrowanym tygodniku "itd", dziennikarz i fotograf spotykali się niezależnie od siebie ze swoim bohaterem, a później ich połączone relacje pojawiały się w druku.

Pisałem listy osób, które chciałem portretować i szukałem dziennikarzy, którzy chcieliby z nimi rozmawiać, albo realizowaliśmy wspólnie redakcyjne zamówienia.

Pokazuję moich ulubionych artystów, zasłużonych naukowców, działaczy chłopskich, robotników i socjalistycznych menadżerów. Margines stanowią fotografowani do archiwum opozycjoniści. Liczniejszą grupę tworzą rządowi pro-komunistyczni doradcy, marksistowscy eksperci, komunizujący pisarze i komunistyczni ideolodzy, zamawiani przez redakcje.

Tacy wtedy byliśmy. Jak za zwyczaj napiszę krótkie komentarze do portretów i będę starał się wydać to świadectwo czasów zamknięte w twarzach moich współczesnych.

 • Wystawa składa się z 22 poziomych i 88 pionowych, kopiowanych w technologii Digigrafii na Traditional Photo Paper, zdjęć 27,3 x 40,3 cm.

 • Fotografie obramowane są czarnym paspartou, chronione 2mm pleksi i oprawione w wąskie czarne matowe ramki aluminiowe formatu 33,5x46cm.

 • Jest transportowana w 2 profesjonalnych skrzyniach o wymiarach 77x115xh68cm.

Wystawie nie towarzyszy na razie katalog, dlatego można ją obejrzeć na www.gieraltowski.pl


Wystawa « REMAKE »

Remake - plakat wystawy

Pamięci zmarłego dziś w Arnhem, przyjaciela,
historyka sztuki i znawcy fotografii
Keesa Broosa, wystawę tę poświęcam.

W latach 80-tych wystawa moich portretów Polaków przetoczyła się między innymi przez renomowane muzea Mediolanu, Monachium, Baden-Baden, Oslo, fińskiego Iyvaskyla i zakończyła się w 1988 na Zamku Królewskim w Warszawie.

W ramach tego tournée w 1984 była pokazywana w holenderskim Frans Hals Museum w Haarlem i Museum voor Moderne Kunst w Arnhem.
Dlatego kiedy w Arnhem organizowano Festiwal Kultury «Passage Oost - Europa», dyrektorka Muzeum Liesbeth Brandt Corstius i jej mąż Kees Broos zaprosili mnie do portretowania uczestników Festiwalu. Powstające portrety wieszałem sukcesywnie w Centrum Festiwalowym, Schouwburg. Jesienią 1990 przez 2 tygodnie fotografowałem Rosjan, NRD-owców, Polaków i Holendrów. Malarzy, aktorki i reżyserów, kompozytorów i dyrygentów, jazzmanów, historyków, pisarzy, rzeźbiarzy, architektów i sztab organizacyjny Festiwalu. To wtedy dzięki holenderskiemu zamówieniu powstał szeroko później publikowany portret Jerzego Grzegorzewskiego goszczonego na Festiwalu z Teatrem Studio.
W Polsce nie ma takich festiwali ludzi kultury, przegrały z Coca - Colowymi i piwnymi eventami i dlatego jako dobre wspomnienie, pomysł tego remake.
Dzięki zaproszeniu Moniki Ney 25 lat później po raz pierwszy zdjęcia pokazałem w Polsce.
W 2017 prezentował ją w ramach Budapest Photo Festival, Lengyel Intezet.


 • Wystawa składa się z 17 pionowych i 12 poziomych, łącznie 29 czarno-białych zdjęć formatu 40x60cm wydrukowanych w technologii Didigraphie na archiwalnym papierze Epsona Traditional Photo Paper, przykrytych 5cm passe-partout i 2mm szybą, w czarnych matowych aluminiowych ramach 50x70cm.

Wystawie nie towarzyszy katalog, dlatego można ją obejrzeć na www.gieraltowski.pl
Dostępne są wcześniejsze publikacje


Krzysztof Gierłtowski, Portrety

« Krzysztof Gierałtowski, Portrety » Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe WAiF, Warszawa 1998. Zawiera na 120 stronach formatu 23x30cm, 50 czarno-białych portretów z moimi polskimi komentarzami.
Wstępem opatrzyli książkę Olgierd Budrewicz i Dariusz Karłowicz, a ja krótką refleksją.

Publikację zamówić można za 60 zł plus 13 zł kosztów przesyłki.Gry z portretem

« Gry z portretem » to wydana w 2005 przez Galerię/Studio Gierałtowskiego dokumentacja moich działań.
Są tam recenzję moich wystaw krajowych i zagranicznych. Eseje Stefana Morawskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Jana Szczepańskiego, Jacka Żakowskiego i innych, o fotografii portretowej i moich zdjęciach. Wywiady ze mną i moje teksty o fotografii i nie tylko, varia, śmieszne i oficjalne.

Tę pouczającą szczególnie dla młodzieży pozycję można zamówić
za 27 zł i 13 zł kosztów przesyłki.Gierałtowski - okładka katalogu

We wrześniu 2005 Galeria/Studio Gierałtowskiego wydała album « Gierałtowski », towarzyszący mojej wystawie w Królikarni/ Muzeum Narodowym w Warszawie, podsumowujący moje 30-letnie portretowanie, 120 stronicowa książka w formacie 23x31,5cm, zawiera 64 zdjęcia czarno-białe i 60 barwnych. Zdjęciom towarzyszą moje subiektywne komentarze. Ponadto album zawiera teksty: Krzysztofa Pomiana, Dyrektora Naukowego Muzeum Europy w Brukseli, Hansa-Ulricha Lechmanna Nadkonserwator Gabinetu Rycin Galerii Drezdeńskiej, Doroty Folgi-Januszewskiej, Dyrektora ds. Nauki i Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, w językach polskim i niemieckim.

Publikacja kosztuje 120 zł plus 16,50 zł kosztów przesyłki.Warszawiacy i inni - okładka katalogu

W grudniu 2008 warszawski Staromiejski Dom Kultury, wydał 26 stronicowy, wielkoformatowy 32x46,5cm, katalog towarzyszący mojej wystawie « Warszawiacy i inni ». 18 portretom reprodukowanym w formacie 30x36cm, towarzyszą moje komentarze i esej antropolog kultury Joanny Tokarskiej-Bakir, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, w języku polskim i angielskim.

Publikacja kosztuje 80 zł plus 13 zł kosztów przesyłki.Wszystkie publikacje można zamawiać przez e-mail krzysztof@gieraltowski.pl, podając adres i dane do faktury.
Wpłatę należy kierować na konto w mBanku
nr 97 1140 2004 0000 3702 4861 7519 dla Galerii/Studio Gierałtowskiego,
03-704 Warszawa,
ul. Panieńska 9 m 7
.

Sprzedaż wszystkich prezentowanych tu 6 katalogów prowadzi również Galeria Leica przy ul. Mysiej 3 oraz Ney Gallery&Prints przy ul. Spokojnej 5 w Warszawie.

Wszystkie prawa autorskie do zdjęć i tekstów zamieszczonych na stronie zastrzeżone są na rzecz Krzysztofa Gierałtowskiego © krzysztof@gierałtowski.pl
All Rights Reserved © Copyright Krzysztof Gierałtowski